niedziela, 12 czerwca 2011

Kupując gitarę

Pierwszym i najbardziej naturalnym kryterium wyboru gitary jest jej wygląd. Już na jego podstawie można ocenić klasę gitary. Jakość dźwięku zależy w sporym stopniu od solidności wykonania instrumentu. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma ona uszkodzeń mechanicznych. Pęknięcia lub obicia pudła mogą pogorszyć dźwięk, natomiast rysy na szyjce (chwytni ) przeszkadzają przy przesuwaniu po niej dłoni.

Jakość pudła możemy zbadać opukując je. Dźwięk przy pukaniu w miejsca symetryczne względem strun powinien być taki sam.



Powinniśmy sprawdzić, czy strunnik oraz szyjka są solidnie przyklejone do pudła gitary ( nie może być szpar ). Ponadto, czy są one umieszczone w jednej linii i czy szyjka nie jest wypaczona. Struny mają biec dokładnie wzdłuż gryfu - struna najcieńsza i najgrubsza ("El" i "E6" ) powinny być jednakowo odległe od krawędzi gryfu. Należy jeszcze sprawdzić, czy nie ma szpar między progami a podstrunnicą i czy brzegi progów nie są ostre lub wystające.

Struny powinny być możliwie blisko gryfu. Im są dalej, tym dociskanie ich staje się trudniejsze ( mówimy, że gitara jest twarda ). Przy progu XII odległość strun od progu nie powinna przekraczać siedmiu milimetrów.

Jeżeli struny są blisko gryfu ( gitara miękka ), należy sprawdzić czy progi są równe. Jeżeli jeden z progów jest niższy, struna naciśnięta przy tym progu może opierać się o próg następny. Jeżeli dźwięk wydobywany ze struny naciskanej kolejno na kilku progach nie będzie czysty, będzie tłumiony lub taki sam, to znaczy że mamy gitarę z nierównymi progami. Można zbadać to także naciskając każdą ze strun jednocześnie przy pierwszym i ostatnim progu ( dwoma rękami ). Struna powinna leżeć równo na wszystkich progach.

W szczególności, jeśli chcemy kupić gitarę rosyjską z przykręcaną szyjką musimy dokupić do niej kluczyk i przy naciągniętych strunach wyregulować nachylenie gryfu tak, aby gitara nie była zbyt twarda, atl żeby naciskane struny nie dotykały sąsiednich progów. Jakość tych gitar jest jednak kiepska. 

Kluczyk do regulacji gryfu


Kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to to, czy przv naciągnięciu struny śrubki kręcą się lekko i nie przeskakują. Maszynki nie powinny mieć jednak zbyt dużego luzu, gdyż mogą brzęczeć podczas gry.

Najlepszym testem jest nastrojenie gitary i sprawdzenie, czy akordy grane na różnych progach brzmią poprawnie. Jeśli jednak nie mamy na to czasu (lub nie umiemy ), możemy sprawdzić, czy na progu XII (powinien on wystąpić w połowie odległości podstawek - siodełko), występują dźwięki o oktawę wyższe niż strun pustych. Dźwięk ten współgra najlepiej z dźwiękiem struny pustej. Jeżeli lepiej od niego odpowiadają dźwięki z progów XI lub XIII , a struna jest dobrze naciągnięta, nastrojenie gitary może okazać się niewykonalne. Należy sprawdzić tak wszystkie struny. Innym testem nie wymagającym nastrojenia gitary może być zagranie na jednej strunie gamy.

Jeżeli kupujemy gitarę elektryczną, należy sprawdzić czy jest ona odporna na zakłócenia elektromagnetyczne - lekkie dotknięcie struny palcem nie powinno powodować trzasków w głośnikach. Ponadto, należy zobaczyć, czy jest ona dobrze wyważona - przy zawieszeniu na szyii nie powinna się przekrzywiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz